Kopřivka může postihnout každého člověka. Zatímco někoho sotva políbí a velice rychle zase zmizí, jiného sužuje delší dobu. Lékaři se shodují na tom, že akutní verze onemocnění zmizí stejně rychle, jako se k nám dostavila, ovšem k léčbě chronické alternativy nemoci je třeba přistupovat jinak. Léčbu však lze v každém případě podpořit babskými radami.
Pojďme se proto podívat na to, co naše babičky používaly na kopřivku, když už u nich vypukla. Jednotlivé tipy lze hravě zrealizovat v pohodlí domova, aniž byste museli utíkat do lékárny. Co vyzkoušíte na červené pupeny nejdříve?
Babské rady na kopřivku
Nejen mastička z kopřivy je způsob, jak přírodní cestou zatočit s kopřivkou. Naše babičky měly v rukávu daleko více es, které můžete použít i vy, pokud se pupeny začnou objevovat i na vašem těle.
Jedním ze způsobů je pokládání vlažných obkladů nebo podstupování vlažné sprchy. Tyto metody ulevují především od nepříjemného svědění, které je na kožní nemoci to nejhorší. Stejně tak je vhodné nosit spíše volnější oblečení z kvalitních přírodních materiálů, jež nekoušou, nesvědí a ani příliš netáhnou.
Stejně jako při jiných onemocněních se i v tomto případě vyplatí vsadit na dostatečný pitný režim. V rámci léčby se též vyhněte typickým alergenům, k nimž se bohužel řadí i ryby nebo mořské plody. Nevhodná je také konzumace plísňových sýrů nebo pojídání některých druhů zeleniny, k nimž patří například papriky nebo rajčata.
Kopřivka postihuje všechny generace
Onemocnění rozhodně nepatří k těm, které by si vybíralo mezi lidmi několik “vyvolených”. Postihuje prakticky všechny generace. Děti, dospělí i senioři mohou trpět svědivou vyrážkou, bohužel ani těhotné nebo kojící ženy před tím nejsou chráněny.
Z posledních statistik ale vyplývá, že nejčastěji jsou terčem lidé ve věku od pěti do pětadvaceti let.