K používání ochranných pomůcek jasně zvolených podle oboru vaší činnosti přichází na řadu i pasivní ochrana při pohybu v práci i v terénu. Jde zdánlivě snad o maličkosti a měla by být pro každého samozřejmostí, skutečnost je ale jiná. Základní body si raději shrneme. V první řadě je třeba myslet na důkladné zavázání tkaniček na našich botách. Tohle je snad nejrozšířenější nešvar. Když už si koupíte kvalitní pracovní boty, tkaničky se vždy musí zavázat, jinak neplní svou funkci.
Pasivní ochranu nepodceňujte
Pokud jsou volné konce tkaniček v botách delší, je nutné se naučit vždy je zastrčit do boty, nejlépe pod kalhoty. Jakýmkoliv způsobem zabránit nebezpečí nežádoucího přišlápnutí či zachycení se o hranu, hřebík či případný porost. Jakékoliv pásky a řemínky musíme co nejvíce zkrátit a dbát na to, abychom se nikde nezachytili a nezamotali. V neposlední řadě je třeba myslet i na uložení nářadí a potřebných nástrojů. Ty se musí nosit vždy v pevných, nejlépe vyztužených pouzdrech, abychom se o ně při práci neporanili. Obzvláště sekyry, nože, kladiva, šroubováky a podobně. Je také dobré je vhodně upevnit kvůli možnosti jejich ztráty.
Bezpečnost práce
O bezpečnosti práce probíhají pravidelná školení, ale přesto se najdou stále příčiny pracovních úrazů, které se neustále opakují. Ať už jde o rozvázané tkaničky, rozepnuté helmy, špatně zvolené rukavice nebo ochranné brýle či sluchátka v kapse, příčiny úrazů jsou stále stejné. Jde o benevolenci a nedbalost a raději tomu předcházejte. Je třeba také sundat prsteny, hodinky, náramky a řetízky, protože není úplně ideální, když se vám v nejbližším úzkém prostoru o něco zachytí. Doufáme, že ochranné pomůcky opravdu používáte a na jakékoliv chyby si dáte pozor. Zdraví máme jenom jedno a pro jeho ochranu bychom měli udělat maximum.