Co znamenají barvy v interiéru podle feng shui? 

Co znamenají barvy v interiéru podle feng shui?

Interiérové barvy mají obrovský vliv na to, jak se cítíme. Využívá toho i známá filozofie feng shui, která věří, že barva dává místnosti energii a ovlivňuje naši náladu. Jaké hlavní barvy tato filozofie využívá a co znamenají? 

Vyberte si tu pravou 

Bílá je snad nejběžnější interiérová barva. Podle feng shui znamená tato barva jasnou mysl, produktivitu a čistotu. Může být symbolem nového začátku, vždy by ji ale měla doplňovat ještě jiná barva. Nejvíce se hodí do koupelny nebo kuchyně. 

Černá je protikladem bílé a na rozdíl od většinového kulturního vnímání, feng shui ji považuje za pozitivní barvu. Vyjadřuje sebepoznání, moudrost a kariérní rozvoj. Snesou ji kolem sebe jen silní jedinci, proto by měla být jen doplňkovou barvou. 

U modré barvy záleží na odstínu. Střední tóny, například tyrkysová, reprezentují osobní růst, soucit a důvěru. Indigová se spojuje se znalostí sebe sama, intuicí a duševním rozvojem. Světle modrá zase evokuje klid těla i mysli. Hodí se do ložnice a koupelny. 

Zelená symbolizuje čerstvost, obnovu a regeneraci. Umí léčit a spojuje rodinu dohromady, proto se hodí téměř do všech místností, je ale dobré kombinovat víc odstínů. 

A co teplé odstíny? 

Červená barva bývá spojována s životní energií, sílou a výkonností. Je to jedna z nejsilnějších barev feng shui, proto není radno mít jí doma příliš mnoho. Jinak může vést k neklidu, agresi a nespavostem. Použít ji můžete v pracovně a v menší míře také v ložnici. 

Žlutá barva připomíná sluneční paprsky a navozuje pocit tepla. Podporuje kreativitu a představivost, proto je ideální volit ji do dětského pokoje nebo do obývacího pokoje. V ložnici by mohla způsobovat rozkol mezi partnery. 

Fialová byla odpradávna barvou bohatých lidí, jelikož jen ti si ji mohli pro její obtížné získávání dovolit. Feng shui ji spojuje s mystickými prožitky, meditací a přemýšlením. Posiluje intuici a inteligenci. Hodí se proto do ložnice nebo do koupelny.