A opět je to tady – doba omrzlin. Všichni jsme se s omrzlinami setkali, nejedná se o nic příjemného. Abychom letos omrzlinami netrpěli, pojďme si říct, jak této zdravotní nepříjemnosti předcházet. Přece jen se začíná teplota schylovat k několika stupňům pod nulou, tudíž je ten pravý čas si říct, jak úspěšně omrzlinám čelit.
Jak omrzliny vypadají?
Vzniku omrzlin pokaždé předchází palčivá bolest a také zarudnutí postiženého místa. Nejčastěji omrzliny vznikají v oblasti tváře, dále na nosu, na uších, případně na rukou, konkrétně na prstech. Omrzliny tedy vznikají na takzvaných periferních místech, která mnohdy nejsou dostatečně chráněna před venkovními vlivy, také v nich vázne prokrvení.
Mnozí lidé si myslí, že omrzliny vznikají jen tehdy, kdy hodnota na teploměru ukazuje minus deset stupňů a nižší čísla. Jenže pokud venku fouká silný a studený vítr, mohou omrzliny vzniknout i při pár stupních nad nulou. Omrzlinám většinou přechází podchlazení.
Kdo je nejvíce ohrožen?
Omrzliny skutečně nejsou nic příjemného, dokonce existují skupiny obyvatel, které jsou omrzlinami ohroženy více než jiní. Omrzlinami jsou nejvíce ohroženy děti, konkrétně malé děti, u nichž omrzliny vzniknou i během patnácti minut. Kromě dětí jsou ohroženy lidé s nedostatečným pitným režimem, také lidé trpící silnou cukrovkou, těhotné ženy nebo nemocní a staří lidé.
Jak omrzlinám předcházet?
Aby byl boj proti omrzlinám úspěšný, musíme se dobře oblékat. Není vhodné se oblékat tak, že si na sebe oblečeme jednu tenkou vrstvu a poté tlustou, ideální je vrstvení.
Omrzlinám také předejdeme tehdy, kdy budeme dostatečně pít a také hýbat se. Při pohybu se prokrvuje celé tělo, navíc se tělo zahřeje a omrzliny tedy nemají šanci. Co se týče dodržování pitného režimu, pomohou jistě teplé nápoje nošené v termosce nebo v jiných termonádobách.