Hypoteční trh v České republice zpomaluje a počet čerpaných hypoték je nižší než v loňském roce. V meziročním srovnání začal klesat i měsíční objem sjednaných hypoték. V září letošního roku schválily u nás hypoteční banky jen 8 235 hypotečních úvěrů a nastal pokles o 16 % oproti 9 825 hypotékám schváleným v září 2016.
Důvodem nižšího počtu schválených hypotečních úvěrů je i nedostatečná nabídka bytů k prodeji, která se projevuje zejména v Praze a Brně. I když je letos na trhu o něco více nových bytů než v prvních třech čtvrtletích loňského roku, nejde o reálné rozšíření nabídky. Vyšší počet vydaných stavebních povolení nestačí tempu poptávky.
Schválení hypotéky
Developeři staví méně projektů, protože se povolování staveb v Praze prodloužilo na dobu 5 až 10 let od zakoupení pozemku a architektonické studie. Nízký počet transakcí je dán nízkým počtem bytů na trhu, hlavně v nižším a středním cenovém pásmu.
Důvodem snížení počtu schválených hypoték jsou i nově zpřísněné podmínky na jejich vydávání. Stojí za tím i poměrně striktní doporučení České národní banky omezující poskytování hypotečních úvěru na více než 80 % hodnoty nemovitosti a požadující zpřísnění posuzování příjmů žadatelů. U většiny bank prochází méně žadatelů, než to bylo v loňském roce.
Bohatí kupující
Poptávka na pražském rezidenčním trhu je nyní živa z nedostatečného zhodnocení úspor a nedůvěrou v akciové trhy. Za jednu z nejbezpečnějších Investic je v České republice považována investice do cihel. V centru města tvoří zájemci používající pro koupi nemovitosti jen vlastní hotovost 60 až 70 % ze všech kupujících.
Ochlazení na hypotečním trhu možná nebude tak markantně projeveno na celkovém ochlazení realitního trhu. Zaznamenán je v Praze i pomalejší cenový růst u větších bytů nad 100 m2 než u zbývající části trhu. Trh možná bude rozdělen z dynamického realitního trhu na tři segmenty, které se v budoucnu budou chovat dost odlišně při vývoji cen.