Jaké ovoce najdeme takřka v každé zahrádce? Člověk si rázem vzpomene na jahody, maliny, také na jablíčka, která rostou všude na okolních stromech. Kromě toho si člověk také vzpomene na několik ovocných keřů, které jsou pro českou zahrádku taky typické. K těmto ovocným keřům patří například i skromný ovocný keř jménem rybíz, který si jistě pamatujeme ze svého dětství, kdy jsme během prázdnin u babičky byli zapojeni do jeho otrhávání a do následného zpracovávání tohoto ovoce.
V případě, že patříte k lidem, kteří zažili trhání rybízu a jeho následné zpracování, pravděpodobně víte, jak ho v kuchyni zpracovat. Ale víte také, jak ho pěstovat nebo jak působí na naše zdraví a organismus člověka?
Rybíz v kuchyni
Rybíz dneska najdete téměř na každé zahrádce, ovšem z kulturních rostlin je vůbec jedna z nejmladších. Rybíz obsahuje vysoké množství pektinů, a tudíž velmi dobře želíruje. Výborně se tak hodí pro přípravu rosolů a zavařenin, můžeme ho také přidat o k jinému ovoci, které má pektinů málo – například k malinám nebo třešním. Dá se z něho také připravit výborná ovocná šťáva či domácí ovocné víno.
Rybíz pro zdraví
Kromě toho, že skvěle chutná a osvěžuje v horkých letních dnech, má rybíz také příznivé účinky na naše zdraví. Obsahuje mnoho vitaminů – hlavně vitamin C, kterého najdeme nejvíce v černém rybízu, ale i vitaminy skupiny B. Kromě toho obsahují plody rybízu také velké množství vápníku a železa, což z nich činí ideální podpůrný prostředek při léčbě chudokrevnosti. Mezi další pozitivní účinky rybízu patří určitě také jeho schopnost posilovat imunitní systém a činnost srdce.
Pěstování rybízu
Rybíz pochází z horských oblastní Himálaje, úspěšně se ale pěstuje i v mnohem nižších nadmořských výškách než jsou ty, do kterých se vypínají Himálajské vrcholky. Pokud si rybíz přineseme ze zahradnictví nebo ovocné školky, měli bychom ho před sázením na den namočit do vody. Poté můžeme keře vysadit do řad, mezi nimi by měla zůstat mezera dlouhá asi metr až metr a půl. Plody rybízu začínají dozrávat kolem 24. června, proto se mu také někdy říká víno svatého Jana.