Naše tělo bylo stvořeno k pohybu, mnozí z nás se ale už v docela mladém věku potýkají s bolestí zad, hlavy, kloubů a dalšími neduhy. Většinou hned běžíme k lékaři, který nám poradí změnit životní styl. Sedavý způsob života, na který jsme si zvykli, totiž není pro naše tělo tím pravým. Jak pečovat o pohybové ústrojí, abychom si života užívali plnými doušky?
Moderní doba nese pozitiva i negativa
Asi nikdo z nás si nedovede představit, že by se měl vrátit o pár desítek let zpět a žít jako naši předci. Vařit na ohni, dojit krávu nebo kozu pro mléko, den trávit na poli, prát na valše v rybníce apod. Dnešní dobu se nedovedeme vynachválit, na druhu stranu ale víme, že zatímco my se potýkáme s mnoha neduhy a navštěvujeme kvůli nim lázně, naši předkové je neznali.
Důvod? Celý den byli v pohybu, počítače ani auta neznali. My ve srovnání s nimi trávíme den sezením, pěšky často nejdeme ani do obchodu nebo pro děti do školky. Výsledek? Bolest hlavy, zad, kolen, kyčlí, potíže s páteří a vůbec celým kloubním aparátem.
Bez pohybu to prostě nepůjde
Díky pohybovém ústrojí můžeme chodit, běhat, sedět, stát a dělat spoustu dalších věcí. Dospělý člověk má v těle přes 100 kloubů, víc než 200 kostí a asi 600 svalů, vše spojeno vazy, šlachami a měkkými tkáněmi. Když se nehýbeme, nic z toho neprocvičujeme ani nezapojujeme, a nastává problém.
Naše tělo se hýbat potřebuje, každý den bychom si tak měli zacvičit, hlídat si váhu, zdravě jíst a pečovat tak o svůj pohybový aparát a tělo celkově. Nic bychom ale neměli uspěchat. Proč?
- Pohyb vylepšuje naši tělesnou zdatnost.
- Podílí se na dobré náladě a schopnosti vyrovnat se se stresem.
- Pomáhá snížit riziko vzniku osteoporózy.
- Snižuje i riziko vzniku nemocí srdce a cév.
- Je prevencí obezity.
- Snižuje krevní tlak.
- Zvyšuje hladinu hodného cholesterolu, snižuje hladinu toho zlého.
Víte, že když jste dosud pohybu moc nedali, měli byste se to snažit změnit postupně? Jít hned běhat nebo propotit tričko do posilovny rozhodně není správnou cestou. Jděte na to pomalu, začněte svižnou procházkou, po které se třeba protáhnete, zacvičíte si jógu. Na procházku s sebou můžete vzít i čtyřnohého kamaráda a spojit příjemné s užitečným.
Zvolte takovou formu pohybu, která vám vyhovuje a přináší radost. Nesnažte se cvičit přes bolest. Jakmile vám začne třeba hučet v uších, začnete pociťovat nevolnost, ucítíte bolest na prsou nebo bude váš tep nepravidelný, přestaňte. To samé platí pro chvíle, kdy začnete pociťovat silnou bolest ve svalech.
Náš tip na závěr: Vydejte se na dovolenou v lázních
Máte pocit, že by si vaše tělo celkově zasloužilo odpočinek a možná i nějaký ten návod, jak o svoje klouby a končetiny pečovat? A nepřemýšleli jste o lázních, alespoň na pár dní? Ne každý má nárok na lázně na pojišťovnu, ne každý si může dovolit odjet na měsíc z domu a práce, ale i týdenní dovolená v pěkném lázeňském hotelu pomůže.
Že nevíte, do jakých se vydat? Co třeba Mariánské Lázně, které sice patří k nejmladším lázním u nás, ale kromě procedur si tam užijete i krásné přírody, při procházkách můžete popíjet minerální prameny a poslechnout si můžete Zpívající fontánu