Troubu používáme prakticky každý den. Připravujeme v ní obědy, také večeře. Trouba je domácí spotřebič, bez kterého bychom se rozhodně neobešli. Je to ostatně spotřebič jako každý jiný, což znamená, že i on se může zašpinit a je třeba ho vyčistit. Stejně jako se nečistoty objevují v mikrovlnce nebo třeba v rychlovarné konvici, mohou se nečistoty a připáleniny vyskytnout i na troubě. Aby však nedošlo k poškození trouby, nabízí se otázka, jak ji efektivně vyčistit.
Každou troubu musíte čistit po částech. Je složená z trouby jako takové, pak z mastné mřížky. Pojďme si říct, jak efektivně, a hlavně rychle troubu vyčistit.
Jak vyčistit troubu
Pokud se vrhnete do čištění trouby, můžete si samozřejmě vzít na pomoc pomocníky v podobě prostředků na čištění trouby, které jsou k tomuto účelu opravdu určené. Jenže ne všechny takové prostředky opravdu fungují a dokážou odstranit i to, co zdánlivě odstranit nelze. Doporučujeme to zkusit s jedlou sodou. Stačí smíchat tři sáčky jedlé sody s trochou vody. Hustota by měla být podobná pastě na zuby. Poté už jen potřete troubu touto směsí a nechte zhruba dvacet minut působit.
Málokdo ví, že touto připravenou pastou lze čistit jakékoli připečené mastnoty, nemusí to být jen mastnoty v troubě. Směs pomáhá dokonce i na mřížku v troubě, ale tu lze vyčistit i jinak.
Jak vyčistit mřížku v troubě
Mřížku v troubě můžete vyčistit třeba tak, že si připravíte směs z mýdlové vody, jedlé sody a peroxidu vodíku. Mřížku necháte namočenou v roztoku minimálně dvě hodiny, poté mřížku opláchnete a následně umyjete standardním způsobem.
Dalo by se říct, že převážně jedlá soda je hlavním pomocníkem v boji proti připáleninám v troubě. Pokud vás nečistoty či připáleniny v troubě trápí, zkuste to s tímto pomocníkem. Nebo znáte jiný tip na čištění trouby?