Pokud jste zahradník či zahrádkář, jistě máte na své zahradě kompost, který může za vaši bohatou úrodu. Pro mnohé lidi je kompost jenom jedna velká hromada biologického odpadu, o kterou nemusí zavadit pohledem, protože nic nevyžaduje a nepotřebuje, ale to je mylná domněnka. Pokud máte svůj kompost na zahradě, musíte se o něj starat. Nejvíce péče si vyžaduje na jaře. I když by se dalo říct, že jsme jaro přeskočili, měsíc v kalendáři jaro dokazuje. Proto se rychle vrhněte na údržbu kompostu a postarejte se o něj tak, jak se sluší a patří.
Nejdůležitější je péče o kompost právě během zmiňovaného jara. Během zimy se totiž rozhodila jak teplota, tak i vlhkost. Právě teplota a vlhkost mají vliv na zrání kompostu. Jestli chcete mít kompost kyprý a nezapáchající, je nutné provést údržbu.
Nejdříve se postarejte o vlhkost kompostu
Mnozí odborníci radí, že kompost by neměl být ani moc mokrý, ani zbytečně vysušený. Organismy, které v kompostu žijí, potřebují jenom přiměřené množství vody, které poslouží k jejich bezproblémovému rozmnožování.
Otázkou ale je, jak dosáhnete správné vlhkosti. Nejdříve je třeba provést orientační zkoušku, která se provádí tak, že se vezme kompostovaný materiál do ruky a co nejvíce ho v rukou stlačíte. Optimální je, pokud materiál zůstane pohromadě. Nesmí se rozpadat, ani z něj nesmí kapat voda.
Ventil jako součást kompostu
Mnozí zahrádkáři zapomínají na ventil, který je součástí kompostu. Tedy měl by být. Ventil reguluje teplotu kompostu. Jelikož teplota v kompostu během zrání může dosáhnout až osmdesát stupňů Celsia, je třeba ventilovat, a to zejména v létě. V zimě se pak ventil samozřejmě uzavře.
Teplotu je třeba důkladně kontrolovat především během jara, kdy je sluníčko nebezpečné a zrádné. Právě během jara dochází nejčastěji k takzvanému přehřátí kompostéru. Hlídat teplotu a dle ní upravovat ventil je tedy nutností.