O kustovnici čínské jste jistě slyšeli. Znát ji můžete taky pod názvem „goji“ a je dnes označována za super potravinu 21. století. Když ji přidáte do jídelníčku, zaženete pocit hladu a taky se budete méně přejídat. Výhod má však tato super potravina mnohem více. Abyste po ní nemuseli pátrat v obchodech, raději si ji vypěstujte doma. Není to nic těžkého, jenom je třeba vědět, jak na to. A s tím vám poradíme.
Goji je potravina známá už několik staletí. Dnes je právě kustovnice čínská součástí tradiční čínské medicíny. Kromě toho, že zahání chuť k jídlu a na sladké a že se díky ní nepřejídáme, je to taky výborný přírodní antioxidant, který dokáže naše tělo zbavit nejrůznějších neduhů a nepříjemností.
První zmínka o dnešní super potravině pochází z roku 1368. Dříve to pro objevitele byla jenom červená bobule, dnes je to pro všechny hotový zázrak. Goji pochází z Himalájí, dnes se však pěstuje i v Číně, v Koreji nebo v Japonsku a Tibetu. Můžete si ji však vypěstovat i v pohodlí domova.
Jaké místo miluje?
Lehce ji vypěstují zahrádkáři na své zahradě i ti, kteří bydlí v bytě s balkonem. Miluje sluníčko, ale na přímé sluníčko ji nevystavujte. Raději volte polostín, ten je pro ni ideální. Půdu volte kyprou, písčitou. Co se týče teplot, ideální teplota se pohybuje kolem pětadvaceti stupňů Celsia.
Kustovnice je keř, který může dosáhnout výšky až tří metrů. Proto je nutné, abyste této rostlince dopřáli dostatek prostoru. Hodí se k výsadbě do míst, kde nebude utiskovat jiné rostliny či kde nebudou jiné rostliny utiskovat ji.
Je nutné ji zařezávat
Kustovnice se neobejde bez zařezávání. Už v prvním roce může kustovnice vytvořit až metrové výhonky, které je třeba usměrňovat. Jenom tak si může udržet pohledný tvar. Obvykle stačí kustovnici zkrátit ve výšce patnácti centimetrů.
Řez se provádí především na podzim či na jaře.