Bílé tenisky jsou důležitou součástí šatníku nejen žen, ale také mužů. Jejich nevýhodou je ale to, že stačí opravdu málo, aby došlo k jejich ušpinění. A vyčistit je už tak snadné nebývá. Plátěné tenisky je možné prát v pračce, což nám značně usnadní práci. Některé pračky mají dnes již dokonce programy speciálně na boty. Avšak ne všechny typy obuvi jsou k praní vhodné. Někdy totiž může dojít k rozpouštění lepidla, které drží například podešev. Výsledkem tak může být poškozená obuv. Když už pereme, tak bez tkaniček a vložek. Boty umístěte do speciálního vaku nebo starého povlaku na polštáře.
Čím dříve, tím lépe
Platí pravidlo, že byste boty měli vyčistit co nejdříve po jejich ušpinění. Starší skvrny se totiž odstraňují mnohem obtížněji. Nejlepší je boty čistit pravidelně. Můžete používat speciální přípravky na čištění obuvi, vystačíte si ale i s klasickým pracím prostředkem. Existují ale i další účinné domácí metody, které můžete použít na obnovení běloby vaší obuvi.
Jedlá soda
Jedlá soda je univerzálním pomocníkem ve vaší domácnosti. Mimo jiné má skvělé bělící vlastnosti. Stačí, když dvě až tři polévkové lžíce jedlé sody rozpustíte v misce s teplou vodou. Tu pak aplikujte na znečištěnou část vaší obuvi. Pokud nečistota nechce zmizet, vytvořte si pastu – jedlou sodu smíchejte jen s malým množstvím vody, aby vznikla hustá pasta, kterou natřete na nečistotu. Nechte působit 15 minut a poté smyjte kartáčkem.
Citronová šťáva
Šťávu z poloviny citronu smíchejte s malým množstvím vody. Touto směsí pak vydrhněte bílé tenisky. Pokud je špína příliš silná a nechce pustit, budete muset čistit o něco déle. Čištění citronovou šťávou ale kromě bělení napomáhá také s pohlcováním nepříjemných pachů.
Ocet
Kožené nebo semišové boty můžete vyčistit octem. Smíchejte jej s trochou vody a pomocí houbičky vyčistěte obuv. Nevýhodou je, že ocet může zanechat svůj typický zápach. Po vyčištění tedy boty ještě omyjte pod proudem vody.