Počítač je nedílnou součástí našich životů. Zatímco někteří lidé ho využívají jenom pro surfování, když přijdou z práce, pro jiné je to zdroj obživy a jsou na něm neustále. Práce u počítače se stává pro mnohé lidi velice atraktivní, pokud totiž mohou pracovat prostřednictvím počítače, mohou pracovat formou home office čili mohou pracovat z pohodlí domova, což vede ke zvýšení efektivnosti a k vyšší produktivitě. Jenže počítač není nejlepším životním partnerem, způsobuje nám celou řadu nepříjemností. Bohužel řada nepříjemností se týká zdraví.
Podle nedávných statistik lze říct, že se počet lidí, kteří nemají počítač, rapidně snižuje. Logicky tedy narůstá počet těch, kteří tráví na počítači nějaký ten čas a které trápí zdravotní problémy způsobené počítačem. Otázkou tedy je, jaké konkrétní zdravotní potíže nám může počítat způsobit a na co si tedy dát pozor.
Syndrom karpálního tunelu
První častou zdravotní potíží, kterou nám způsobuje počítač, je syndrom karpálního tunelu. Jedná se o únavová zranění, která vznikají z důsledku neustálého opakování pohybu. Tímto pohybem myslíme například neustálé posunování myši nebo psaní na klávesnici.
Podstatou syndromu karpálního tunelu je dlouhodobé stlačení mediánního nervu v důsledku zúžení karpálního tunelu, který prochází na vnější straně zápěstí. Typickým symptomem tohoto syndromu je například brnění nebo snížená citlivost částí ruky nebo také setrvalá bolest.
Migrény, bolesti hlavy
Další nepříjemností, kterou nám bohužel způsobuje počítač, jsou častější a četnější migrény a bolesti hlavy. Migrény patří k věcem, které člověk nechce opakovaně zažít. Bohužel za četným výskytem migrén stojí právě dlouhodobé vysedávání za počítačem. Migrény způsobené počítačem se mohou táhnout dlouhé hodiny, nejčastěji postihují lidi mezi třicátým a padesátým rokem života.