Vyberte si sport pro vaši postavu. Pár oblíbených a těch nejfrekventovanějších pohybových aktivit prověříme a zaměříme se na jejich účinky na konkrétní části vašeho těla. Zjistíme, co je dobré na běhu, či kruhovém tréninku.
Běh
Běh je vhodnou aktivitou, jak zhubnout a získat ztracenou kondici. Běhejte pozvolna, v mírném tempu a na krátké trasy. Náročnost přidávejte postupně. Pro začátečníky je vhodná indiánská chůze, při které se kombinuje běh s rychlou chůzí v určitých intervalech po metrech či minutách. Pro každého běžce je základ ve středu těla, tedy v core. Díky pevnému základu těla se vyhnete zraněním a bolesti. Se správnou technikou a správným držením těla pomohou i kvalitní běžecké boty.
Běh patří mezi aerobní aktivity. Pokud chcete primárně spalovat tuky, pohybujte se v pásmu 60 až 70 % své maximální tepové frekvence po dobu minimálně 30 až 40 minut. V praxi to udržíte v přírodním terénu dlouhodobě těžko, střídání aerobního a anaerobního pásma má pozitivní důsledek v dlouhodobém zvýšení metabolismu, rychlejším spalování a efekt přetrvává i 24 hodin po anaerobním tréninku.
Kruhový trénink
Při kruhovém tréninku není překážkou věk, váha nebo zdravotní stav. Trenér na základě zdravotního stavu vytvoří tréninkový plán, který zohlední zdravotní problémy a omezení. Kromě cvičení je důležité myslet na zahřátí těla a závěrečný strečink. Je třeba vyhýbat se chybám při cvičení. Jednou z nejčastějších je nedostatečné zahřátí svalů. Před samotným cvičením se projděte rychleji na běžeckém pásu, zacvičte si jógu a pozdrav slunci. Cílem je prohřát svaly, aby nedošlo ke zranění.
Myslete i na správné dýchání, při nádechu se hromadí energie, při výdechu uvolňuje. K ideálnímu provedení cviku dochází ve fázi výdechu. Zhubnout a zároveň zformovat postavu se vám podaří u kruhového tréninku. Střídání aerobních a anaerobních aktivit v krátkém časovém intervalu, kdy je intenzivní provádění každého cviku v čase 45 vteřin, následovat pauza 15 sekund a další série cviků. Celková doba cvičení je nejméně 30 minut, aby tělo začalo spotřebovávat tuk a dostalo impuls k budování svalů. Při aerobním cvičení spalujeme tuky a zvyšujeme výkonnost kardiovaskulárního systému, při anaerobním tréninku se zvyšuje síla a vytrvalost.