Kyselé okurky jsou asi nejoblíbenější nakládanou zeleninou u nás. Dodají šmrnc omáčkám, chlebíčkům i bramborovému salátu. Recept na okurky se v mnoha rodinách předává z generace na generaci. My si dnes představíme hned několik možností, jak je připravit tak, aby všem chutnali.
Ať už bude letošní úroda okurek velká nebo malá, základní recepty (ale i ty netradiční a také oblíbené) vám ujasní, jak s nimi po sběru naložit.
Základní recept
Na základní recept budete potřebovat okurky, kopr, křen, cibuli, mrkev, bobkový list, celý pepř, hřebíček, nové koření, hořčičné semínko. Na nálev si připravte 1 litr vody, 0,3 litry octa, 100 až 200 gramů cukru a 30 gramů soli.
Začněte tím, že okurky pořádně omyjete, dáte do sklenice a proložíte koprem, kolečky cibule, křenu a mrkve. Přidáte bobkový list, po 5 zrnkách celého pepře, nové koření, 3 hřebíčky, půl lžičky hořčičného semínka a zalijete připraveným nálevem.
Sklenice uzavřete a sterilizujte 20 minut při teplotě 85 stupňů.
Oblíbený recept
Na nálev si připravte 3,8 litrů vody, 1,2 litrů octa, 300 gramů cukru, 160 gramů soli a 50 tablet umělého sladidla – vše svařte. Ingredience na jednu sklenici: mrkev, cibule, křen, kopr, dvě zrnka pepře, dvě zrnka nového koření, jeden hřebíček, malý kousek skořice, malý bobkový list, půl lžičky hořčičného semínka.
Údajně nejlepší recept na pravé znojemské okurky
Na jeden litr nálevu budete potřebovat čtvrt litru octa, 0,75 litru vody, 30 gramů soli a 70 gramů cukru. Do litrové sklenice přidejte k okurkám bobkový list, 3 zrníčka černého pepře, 3 zrníčka nového koření a několik kuliček hořčice. K tomu dvě kolečka mrkve, plátek cibule a kousek křenu. Sterilizujte 20 minut při teplotě 75 stupňů.