Očkování je v současné době téma, které rozděluje společnost. Nyní řešíme především očkování proti koronaviru, ale pokud bychom zapátrali v minulosti, snad pokaždé nově dostupná vakcína vzbudila rozruch i potěšení. Vezměme si takové očkování proti tetanu. Dodnes se najdou odpůrci i fanoušci této vakcíny.
Větší hrozba jménem anafylaktický šok
Podle posledních průzkumů je problémem přeočkování proti tetanu, to je snad větší téma, než očkování proti nemoci u dětí. Například naše čtenářka paní Petra byla naposledy očkována proti tetanu jako dítě. Na přeočkování již poté nechodila. Naše čtenářka se domnívá, že podle statistiky úmrtnosti, je riziko příliš malé, aby podstupovala zbytečně injekci, a následně se potýkala se zdravotními komplikacemi. Paní Petra říká: „Četla jsem, že před dvěma lety zemřeli na tetanus pouze dva lidé“. Domnívá se, že dva lidé z deseti miliónů občanů České republiky jsou pro ni velice nízká hrozba. Ano, má do jisté míry pravdu, ale takto to paušalizovat nelze. Co například nedávná problematika epidemie spalniček.
Přístup k očkování podle statistických tabulek
Než odborná veřejnost bude naléhat na povinné očkování, nebylo by od věci, kdyby stanovila pevná kritéria závažnosti, a nezbytnosti jednotlivého očkování, s přihlédnutím na statistiky nemocnosti a úmrtnosti. Naše čtenářka si položila otázku: „Pokud zemřou na tetanus dva lidé, a očkování je povinné, proč není povinné očkování proti rakovině děložnímu čípku“. Paní Jana má v jistém ohledu pravdu, a měli bychom s ní souhlasit. Na rakovinu děložního čípku zemře v České republice každý rok zhruba 400 žen, dle oficiálních statistik. Mnohé další ženy se s touto zákeřnou chorobou dlouhodobě léčí.
Ptáme se tedy, proč se povinně neočkují dospívající dívky proti rakovině děložního. Proč se toto očkování nechává dobrovolné, resp. na rozhodnutí rodičů, zdali nechají svoji dceru očkovat. Na druhé straně se provádějí povinná a celkem zbytečná očkování, jako v případě tetanu.