Pampelišce stačí milimetr kořene, aby se celá obnovila. Ohromnou sílu života a energie můžete využít i pro své ozdravné účely. Rostlina se tak používá pro posílení regenerace celého těla.
Jedlá je celá rostlina
Pampeliška je všude kolem nás. Zejména na počátku května se její síla žluté barvy vyskytuje na všech loukách, příkopech i rumištích. Zahrádkáři tuto odolnou bylinu nevidí příliš rádi. Přitom jen stačí změnit náhled a začít rostlinu využívat ve svůj prospěch. Můžete si přichystat pokrmy, usušit si části bylinky, ale také si z pampelišky udělat oběd.
Obalené hlavičky žlutých květů stačí chvíli restovat na pánvi. Stačí jen vajíčkové těstíčko s moukou a máte levný a zdravý oběd. Přidejte vařené brambory a hlavní pokrm je hotový.
Kořen jako léčba cukrovky
V lidovém lékařství se používá zejména odolný kořen pampelišky. Ten má několik možností využití. Nejčastěji se jedná o metodu podpůrné léčby cukrovky. Pampeliškový kořen ale dokáže fungovat také jako podpora organismu při snižování hmotnosti.
Špenát z pampeliškových listů dodá hořčiny
Potřebujete hořčík? Není potřeba si jej kupovat v umělé formě, když zde máme tak účinnou bylinku. Konzumují se listy, které si můžete dát jen tak. Nechutnají vám? Připravte si z nich saláty, nebo si uvařte špenát z pampeliškových listů. Hořčiny, které vaše tělo potřebuje pro správnou funkci svalů, se vám podaří dodat organismu zcela přirozenou cestou.
Listy v sobě obsahují prospěšné látky
Pampeliškové listy v sobě ukrývají mnohem více prospěšných látek. Jedná se například o vitamín C, ale také o mangan, draslík nebo užitečné karotenoidy. Rostlina se tak dá považovat za vhodný zdroj energie. Mimo to jsou bohaté na látky, které se považují za přírodní antibiotika. Pampelišku by si měli pravidelně dodávat lidé, kteří trpí na žlučníkové nebo ledvinové potíže. Mimo to je skvělá pro diabetiky.
Obyčejná rostlina skrývá mnoho užitečných látek.