Bylinky patří do kuchyně. Tak to je a tak to vždy bylo. Pokud ještě nejsou bylinky součástí vaší kuchyně, je načase to napravit. Nekupujte si bylinky v květináčích, ale raději si vypěstujte své vlastní bylinky, které si vysadíte do oblíbených květináčků, jež si postavíte na kuchyňskou linku tak, aby byly na očích. Jenom tak na ně nikdy nezapomenete při vaření. Otázkou však je, jaké bylinky bychom si doma měli vypěstovat.
Obecně platí, že bylinky jsou poměrně nenáročné rostliny, které však potřebují teplo a světlo. Nejlépe uděláte, když si bylinky postavíte někam k oknu, pokud ho v kuchyni máte. O teplo se v kuchyni starat nemusíte, většinou je to místnost v domě, kde je nejtepleji.
Druhů bylinek je skutečně mnoho, proto jsme vám vybrali pět druhů, které by měl doma pěstovat skutečně každý. Všechny níže zmíněné druhy nemají rádi, když je přelijete. Proto před každým zaléváním zkontrolujte půdu, jestli je nebo není mokrá od posledního zalévání.
Majoránka do kabelek i do jídel
Uděláte jenom dobře, pokud se rozhodnete vypěstovat si majoránku. Jedná se o teplomilnou bylinku, kterou využijete v kuchyni. Kromě toho pomáhá při nachlazení nebo ulevuje od bolestí hlavy. Velice často se přidává do koupelí, protože má v sobě látky, které zklidňují revmatické potíže. Navíc si ji ženy dávají usušenou i do kabelky, protože jim ji hezky provoní.
Meduňka pomáhá nejen na nespavost
Trápí vás nespavost? Uvařte si čaj z meduňky. Meduňka je krásná bylinka, která se používá do mála jídel, za to je léčivá. Kromě léčby nespavosti pomáhá uklidnit místa poštípaná hmyzem, taky urychluje hojení ran.
Bazalka nejen pro italské pokrmy
Pokud milujete italskou kuchyni, bazalka musí být součástí vaší kuchyně. Přece jenom je to jedna ze surovin, která se v italských pokrmech nachází zcela běžně. Kromě toho, že je součástí takřka každého italského jídla, pomáhá při zácpě nebo uklidňuje ledviny.
Koriandr jako tělem milovaná bylinka
Vyplatí se vypěstovat si i koriandr, který je součástí mnoha jídel, ovšem kromě toho ho tělo naprosto miluje. Přece jenom nás dokáže zbavit těžkých kovů, zejména rtuti, která je jedovatá. Velice často se koriandr kupuje i v kapslích a slouží jako detoxikace.
Šalvěj neboli babské ucho
Vzpomínáte si na nestárnoucí filmovou pohádku „Dívka na koštěti“? Právě zde jsme se mohli s šalvějem potkat. Říkalo se mu zde „babské ucho“. Paradoxně nepomáhá našim uším, ale tiší průjem, pomáhá s trávením a má protiplísňové účinky. Kromě toho efektivně bojuje s nachlazením.