Pamatujete si ještě pračky typu staré Tatramatky našich maminek, které neskutečně vibrovaly a chodily po bytě, ale jejich životnost byla tak 20 let? Kde jsou ty časy… Dnes nám pračky obvykle vydrží jen pár let služby. Jak koupit novou, která vydrží?
Zorientovat se v opravdu obrovské nabídce obchodů není vůbec nic lehkého. Zákazník vidí pouze rozdílnou cenu a parametrům moc nerozumí. Možná si ještě všimne designu. Spotřebitelský časopis dTest testoval 14 praček a největší slabinou praček je stále máchání. Při rostoucím počtu vzniku alergií by měla právě tato funkce opravdu fungovat.
Testovala se rozdílná spotřeba vody a energie, hlučnost, snadnost obsluhy a zejména rozdílná kvalita praní a máchání. Kvalita máchání byla posuzována podle analýzy vody, která byla odstřeďována k tomu určené speciální odstředivce. Nejlépe máchající modely při tom dosáhly pouze uspokojivých výsledků. Alergikům a citlivý lidem se doporučuje volit přídavné máchání nebo jej ještě jednou zopakovat.
Vítězové testu
Vítězem tohoto testu a zároveň také nositelem označení výhodný nákup se stala pračka Bosch WAT24360BY asi za 13 000 korun. Při celkovém hodnocení dokonce dopadla tato pračka lépe než pračka s pořizovací cenou vyšší o 10 000 korun.
V cenovém rozmezí do 10 000 korun se nejlépe umístila pračka typu Beko WMY 61083 CS PTLB1 a dostala celkové uspokojivé hodnocení. Žádná z praček neskončila s horším než uspokojivým hodnocením. Pokud více zaplatíte, nebude to mít výrazný efekt.
Pračka nám dlouho nevydrží
Společně byla provedena i anketa mezi opraváři, zkoumala se životnost a nezbytná údržba pro majitele pračky. Průměrná životnost u praček nám velmi rapidně klesá. Zatím co u starších typů praček byla životnost 15 až 35 let, u praček z 90. let 12 až 25 let, u praček z minulé dekády 7 až 18 let. U současných praček se vážný problém často objeví už za 2,5 až 3 roky.
Průměrná životnost u nejnovějších typů praček je 6 až 8 let. Hlavním důvodem jsou levné plastové komponenty a velmi nekvalitní materiál. Životnost prodlouží, pokud stojí vaše pračka pevně a rovně na podlaze, používáte kvalitní prací prášky neobsahující abraziva a soli. Vybírejte pračku, jejíž značka má servis v přijatelné vzdálenosti dojezdu od vašeho bydliště.
Péče o pračku a zvýšení životnosti
Alespoň jednou za měsíc je vhodné spustit program na vyvářku pro likvidaci bakterií narušujících gumová těsnění a nežádoucí zápach. Pračky bez samočisticího režimu jednou za rok pusťte na vyvářku na prázdno a do ní vložte kyselinu citrónovou. Pravidelně čistěte filtr pračky a občas odvápňujte alespoň octem. Jednou za rok také vyčistěte odpad vody, a stejně tak čistěte i přívod vody.