Co je to ranní cvičení, každý ví. Ale málokdo se mu se svými dětmi věnuje. Přestože naše ratolesti kypí energií, jakmile přijde na ranní cvičení – všechno nadšení ubývá. Proč? Odpověď je jednoduchá. Nuda. Pro každé dítě je nudné a monotónní vykonávat stále stejnou sadu cviků. Jak to změnit? Jak udělat z ranního mučení zábavu?
Diverzifikovat a fascinovat
Význam ranní gymnastiky pro děti nelze přeceňovat. Ranní cvičení – to je důležitý kroksměrem k dítěti, které se jednou chce věnovat nějakému sportu. V poslední době je nedostatek pohybu stále běžnější. Sedavý životní styl, internet vede k nedostatku pohybu, a to negativně ovlivňuje zdraví každého organismu, zejména u dětí. To je důvod, proč je tak důležité, aby si vaší andílci oblíbili ranní cvičení. Slovo „náboj“ už mluví samo za sebe. Sportovní aktivity v dopoledních hodinách by měly přinášet jen pozitivní emoce.
Jak začít?
Ranní gymnastika má příznivý vliv na celé tělo dítěte, má velký léčebný a vzdělávací účinek. Je pravidlem, že děti jsou ochotné zabývat se ranním cvičením společně se svými rodiči. S přihlédnutím k věku a fyzickému vývoji dítěte, je nutné neustále čas od času přijít při cvičení s nějakou změnou.Ranní cvičení s dětmi, je vhodné provádět na čerstvém vzduchu. Pokud to není možné, například ve městě, cvičte s nimi v dobře větrané místnosti, při teplotě vzduchu 16-17 0 C. Při cvičení v leže nebo v sedě používejte žíněnku nebo nějakou měkkou podložku. Pro začátek ranní cvičení nevyžaduje žádné školení: Zvedněte se, probuďte citlivě své dítě, otevřete okno, zapněte jeho oblíbenou hudbu a můžete začít s protahováním svalů. Klidně naboso a s minimum oblečením.
Správné dýchání při cvičení – to je základ
Při provádění cviků je nutné dítě naučit správnému dýchání – musí dýchat zhluboka, hladce a tiše, takže úplný výdech. Ve většině cvičení, existují náznaky, kdy se nadechnout a vydechnout. Je také nutné zajistit, aby dítě nedělalo žádné zbytečné pohyby v kloubech, například při ohýbání kolen.
Přibližné schéma komplexních ranních cvičení by měl být následující:
- a) natažení;
- b) chůze (statické či pohyblivé);
- c) protahovaní krčních svalů, paží a pletence ramenního;
- g) protahovaní břišních svalů;
- e) nohy – svalové cvičení (sit-ups a jumping);
- e) zapojit svaly na nohou a rukou (houpačky, výpady dopředu (na stranu));
- g) sklapovačky;
- h) relaxační cvičení;
- a) dechová cvičení.