Proč si (ne)pořizovat dřevěnou podlahu? 

Proč si (ne)pořizovat dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy rozhodně nepatří jen do tradičních a starších interiérů. Rozhodně nezaostávají ani za moderními materiály, jako jsou vinylové podlahy nebo plovoucí podlahy. Dělí se podle druhu dřeva na velmi měkké, měkké, polotvrdé a tvrdé dřevo. Použitá dřevina má vliv i na barvu – například smrkové podlahy mají nažloutlý nádech, bukové se pyšní načervenalým odstínem a jasanové podlahy jsou krásně strukturované. 

Výhody dřeva 

Dřevo patří bezpochyby k dlouhověkým materiálům, s trochou péče budou i po několika desítkách let bez známek poškození a stárnutí. Je odolné vůči slunečním paprskům a oděru, takže si zachovává svůj původní vzhled. Nevyžaduje náročnou péči, stačí je od času vysát, zamést nebo setřít vlhkým mopem a případně speciálními prostředky na dřevěné podlahy. 

Na rozdíl od mnoha jiných materiálů v sobě dřevo nezadržuje prach, takže je to podlahová krytina vhodná i pro alergiky. Dřevo je považované za obnovitelný materiál, takže se dá i ekologicky zlikvidovat, až podlaha doslouží. S tím souvisí i možnost snadné renovace, poškozená místa lze jednoduše zbrousit a přelakovat. 

Na pomezí výhod a nevýhod je to, že dřevo snadno absorbuje vlhkost. Dobře nasává vodu, čímž přispívá k regulaci vlhkosti v interiéru. Pokud je ale vlhkost příliš vysoká, může přispívat ke vzniku plísní a dřevěné parkety se mohou začít kroutit a deformovat. 

Nevýhody dřeva 

Většině nevýhod lze předejít správnou instalací a vhodnou údržbou. Dřevo je totiž živý materiál, který dlouhá léta vysychá a reaguje na výkyvy teplot a vlhkosti. Pokud ale při instalaci dojde k minimalizaci spár mezi prvky, nemusíte se bát. Stejně tak lze minimalizovat případné poškození běžným používáním. 

Milovníci podlahového topení se bohužel budou muset poohlédnout po jiném materiálu. Dřevo se k tomuto účelu nehodí. Další nevýhodou je vyšší cena, když ale uvážíme dlouhou životnost, investice se vyplatí.