Vždy, když přijde návštěva nebo schyluje k velkému rodinnému obědu se vyplatí otevřít láhev dobrého vína. Jenže spoléhat, že bude vždycky vynikající nelze. I víno má své datum spotřeby a mnohdy se jeho životnost snižuje tím, že je špatně skladováno. Proto upusťte od dřevěných bedýnek, ve kterých víno skladujete nyní, odstraňte ho také z lednice, kde může nasát mnohé zápachy a přejděte k vodorovnému skladování v regálech na víno. Tím je základ úspěšného skladování a vynikajícího vína zajištěn.
Držte se několika základních pokynů
Většina vinařů navíc dává svým zákazníkům jasné pokyny týkající se toho, jak víno v nejlepším případě skladovat. Zásady se následně vztahují nejen na ideální teplotu, kterou by víno mělo mít, ale také se týká správné vlhkosti. Vlhkost vzduchu by podle nich měla být okolo 65 %, láhve s vínem se poté musí vyhnout ostrému světlu.
Rozhodně se vína neskladují na místě hned vedle elektronických spotřebičů, aby se tím předcházelo dotykům s nějakými vibracemi nebo otřesy. S vínem by se v nejlepším případě nemělo příliš manipulovat.
Kromě správné vlhkosti se musí dodržovat také skladování v doporučované teplotě, ta by měla být zhruba okolo 7-16 stupňů Celsia.
Co víno, to trochu jiná přijatelná teplota
Je však třeba myslet na jednu věc, a sice na to, že každé víno má rádo něco trochu jiného, a to se týká i ideálních teplot. V nejlepším případě by se měly pohybovat teploty okolo 7-16° C, kdy bílá a růžová vína milují spíše chlad, červenému vínu poté nevadí teplejší prostředí.
Rozhodně neplatí, že byste teplotu museli denně striktně hlídat. Mluvíme o nějakém doporučení, v jehož rozmezí se můžete s klidným svědomím držet.
Na co byste však rozhodně měli pamatovat je přílišná zima. Uskladnění vína doma v lednici nevadí, ale jenom pokud ho skladujete pár týdnů, nikoliv dlouhé měsíce. Navíc by teplota neměla být nižší než zmiňovaných 7°.