Většinou se nám do rukou dostane až konečný výrobek, a to konkrétně tvarový výpalek nebo jiný výrobek, který putuje ze strojírenské firmy. To jediné, co nám přijde na mysli v době, kdy držíme výrobek v rukou, je, jak se taková věc vyrábí. Z čeho se vyrábí, jakými výrobními procesy musí jednotlivé materiály projít, než se z nich stane to, co držíme v rukou. Také nás mnohdy zajímá, z jakých materiálů jsou vůbec jednotlivé výrobky vyráběny. Ostatně všechny otázky si nyní zodpovíme.
Ve strojírenství vznikají výrobky, které jsou většinou součástkami dalších výrobků. I když je většinou strojírenství jen prostředníkem mezi firmou a konečným spotřebitelem, jedná se o odvětví, bez kterého by ekonomika neprosperovala tak, jak nyní prosperuje. Strojírenství se považuje za tahouna české ekonomiky, proto se podívejme pod pokličku firmy, která ve strojírenství podniká. Podívejme se pod pokličku firmy MSC Metpro, a. s.
Plech, ocel, nerez
Na úvod je třeba říct, že se ve strojírenství pracuje s hutními materiály, tedy otázka, která se ptá, z čeho se jednotlivé výrobky vyrábí, je zodpovězena. Strojírenské výrobky se vyrábí z hutních materiálů, jako je plech, ocel nebo nerez. Nejčastěji se využívá ocel, jelikož se jedná o pevný a dobře tvarovatelný materiál. Navíc je odolný a velice dlouho vydrží. To se bohužel o plechu říct nemůže. Ten často podléhá korozi, ovšem je pravda, že se také jedná o pevný a snadno tvarovatelný materiál.
S nerezovou ocelí se setkáte i v domácnosti, ale zejména ve strojírenství se s ní pracuje, stejně jako se pracuje s jäkly či s trubkami.
Hutní materiál musí projít několika procesy, než se z něj stane výrobek
Aby se z hutního materiálu stal výrobek, musí hutní materiál projít několika procesy. Musí projít například pálením, také tryskáním, během kterého jsou odstraněny nečistoty a případné koroze, s nimiž by nebylo možné přistoupit k dalšímu procesu strojírenské výroby.
Nesmíme zapomenout ani na rovnání materiálu, během čehož dochází k odstranění deformací, dalšími procesy je vrtání a řezání závitu.