Málo kdo z nás má rád úklid. Většina to chápe jako nutné zlo a ztrátu času. Pokud věnujete úklidu mnohem více času než je zdrávo, zkuste metodu Marie Kondo. Vyženete nepořádek ze svého bytu či domu, získáte prostor a změní vám to zcela život.
Pokud již trpíte stejnou fobií jako vaše babička, schraňujete vše, co by se mohlo hodit, je nejvyšší čas to začít třídit a vyhazovat. Vše, co jste neměli víc jak rok na sobě, nebo jste nepoužili by mělo jít z domu. Je to plýtvání? Jen na začátku. Jakmile to totiž dokážete a pročistíte svůj prostor, nebudete jej chtít znovu zaplnit a rozmyslíte si každý nepromyšlený nákup.
Spoustě lidí úklid změnil život, začali podnikat, učit se nové věci a do života zasáhl místo chaosu klid a pohoda. Jednou pro vždy zlikvidujte chaos, vyhoďte přebytek věcí a zrušte věčný nepořádek.Za jeden rok se touto metodou Marie Kondo zbavila 65 % svých věcí. To vedlo k příjemnému zjištění. Když máte málo věcí, máte přehled, kde se právě nacházejí, vše prostě najdete. Navíc pochopíte, že tyto věci nejsou tak důležité.
Vyhoďte toho co nejvíc
Jak si tedy nejlépe udělat pořádek nejen ve svých věcech, ale zejména současně i ve svém životě? Naprosto zapomeňte na veškeré hromadění věcí a impulsivní nákupy. Postupujte podle rad Marie Kondo.
- Než se do toho pustíte, vizualizujte si prostor, jak by měl vypadat. Představte si cíl svého snažení, nepouštějte se do vyhazování věcí bezmyšlenkovitě. Vedlo by to k nezdaru už v samém počátku. Stanovte si jasný cíl. Proč jste se do uklízení vlastně pustili? Co vás motivovalo? A hlavně, čeho úklidem chcete dosáhnout.
- Vyhazování všech nepotřebných věcí je alfou a omegou úspěchu, nestačí vyházet jen přebytečné věci na povrchu. První jsou skříně, napěchované nástavce, vestavěné skříně, šatny a úložné prostory. Pokud to neuděláte z gruntu, budete pořád chyceni v pasti.
- Začněte třídit podle kategorií, a než začnete, musíte mít dokonalý přehled, kolik kusů od čeho ve skutečnosti vlastníte. Sneste všechno oblečení doprostřed pokoje a až se na tu hromadu podíváte, možná vás to porazí.
- Jděte popořadě. Začnete oblečením, pokračujte knihami, papíry a novinami. Poslední jsou vzpomínky. Všechny fotografie, blahopřání, dopisy a pohledy. Nechte si jen věci, které vám přináší radost. Zdá se to těžké, ale jde to.
- Nakonec, kdy se již zbavíte všech zbytečností, můžete se teprve pustit do systematického úklidu. Každé věci najděte její místo a vždy si uvědomujte maximální jednoduchost. Úložné prostory mějte soustředěny v jednom místě. Zapomeňte na komínky, klíčem úspěchu je svislé skladování, nejlépe do komod a šuplíků.
Pokud to dokážete, zvítězíte sami nad sebou a úplně se vám změní život. Pokud nevěříte, nezbývá než to zkusit.